Rūtoj...

Latvian Voices akustiskā koncertprogramma “Rūtoj…” aptver plašu mūzikas žanru spektru un vokālās tehnikas dažādību.

 

Latviešu folkloras kultūrvēsturiskais mantojums ir iedvesmojis veidot harmoniski krāsainus, ritmiski un melodiski daudzslāņainus tautasdziesmu aranžējumus, kā arī oriģināldziesmas ar latviešu tautas dainu tekstiem. Neraugoties uz modernām niansēm mūzikā, tautas dziesmas vēstījums joprojām paliek nemainīgs – tas ir kā mūžīgs stāsts, kas daudzās emociju krāsās pulse katrā latvietī joprojām.

 

Līdzās tautas mūzikai, koncertprogrammā “Rūtoj…” Latvian Voices ved klausītāju muzikālajā ceļojumā pa pasauli, izpildot kompozīcijas sākot no angļu un spāņu renesanses, vācu baroka, krievu un skandināvu romantiska, līdz par latviešu 21.gadsimta komponistu mūzikai. 

Programmā ir iekļauti arī Lauras Jēkabsones skaņdarbi "Folk Mass" un "Latvietes mīts", kas visprecīzāk raksturo Latvian Voices a cappella dziedāšanas stilu un būtību.

 

Blakus krāšņajai mūzikas ainai, Latvian Voices izmanto horeogrāfijas un telpas akustikas saspēli, kas koncertprogrammai piešķir papildus dinamiku.

Latviešu tautasdziesmas, kas ir daļa no koncertprogrammas "Rūtoj..." ir iekļautas albumā - klausāmgrāmatā "Latvijas dabas skaņas". Šis ir īpašs izdevums veltīts Latvijas simtgadei un tajā ir 18 tautasdziesmas, kā arī fīotoalbums ar skaistākajām Latvijas dabas ainavām gadalaiku griežos. 

FOLK MASS

Latīņu valodā ar vārdu folk apzīmē tautu, tāpēc šo skaņdarbu varētu dēvēt par "Tautas mesu". Tā ir kompozīcija, kas sevī apvieno sakrālo ar tautisko, proti, klasisko sešu daļu mesas formu ar tautas mūzikas izteiksmes līdzekļiem - ritmizētām vokālajām partijām, tradicionālu dziedāšanas manieri un perkusiju instrumentiem. Komponistei Laurai Jēkabsonei un vokālajai grupai Latvian Voices ideja veidot šādu skaņdarbu radās, atrodoties pa vidu starp divām tradīcijām - profesionālo muzikālo izglītību un latviešu folkloras mantojumu, kas no paaudzes uz paaudzi atceļojis mutvārdu veidā.

 

"Mūzika ir valoda, kurā runā visi pasaules cilvēki, neatkarīgi no rases un etniskās vai reliģiskās piederības. Rakstot šo darbu, es domāju par pasaules cilvēku un viņa nebeidzamajiem piederības meklējumiem starp Zemi un debesīm", saka Laura Jēkabsone - skaņdarba autore.

POPULĀRU DZIESMU KAVERVERSIJAS

Ceļojot pa pasauli, Latvian Voices vienmēr cenšas apgūt kādu populāru tās zemes dziesmu, uz kurieni dodas. Līdz ar to grupai ir izveidojies liels populāru melodiju krājums, sešām balsīm a cappella, ko dziedātājas labprāt izpilda koncertos.

© 2020 Photo by Una Taal-Medvide